Tijdens de algemene vergadering van woensdag 20 mei in Technopolis in Mechelen is de nieuwe raad van bestuur van beMedTech officieel voorgesteld. Het bestuursorgaan telt zestien leden die zijn aangesteld voor de komende twee jaar. Met zeven nieuwe en negen vertrouwde gezichten combineert de raad van bestuur continuïteit met vernieuwing.
Sabrina Suetens, managing director van beMedTech, is blij met het engagement van de bestuursleden. “Onze gezondheidszorg staat voor grote uitdagingen, die geen enkele beleidsmaker of stakeholder alleen kan oplossen. Als sector van medische technologie kunnen we in belangrijke mate bijdragen aan oplossingen die patiënten, zorgverleners en het zorgsysteem vooruithelpen.”
“Dankzij de ervaring en betrokkenheid van onze bestuursleden kunnen we die bijdrage versterken, in nauwe dialoog met beleidsmakers, zorgverleners, patiënten en andere partners.”
De zestien leden van de nieuwe raad van bestuur zijn: Alexander Alonso (BD Benelux), An Vandervelpen (Abbott), Alex Lefevre (Roche Diagnostics Belgium), Timmy Boerjan (Edwards Lifesciences), Kristof Callebaut (GE Healthcare), Nesrine Djebali (Air Liquide Medical), Joël Cailliau (Coloplast), Ward Servaes (moveUP), Karen Troch (Medtronic Belgium), Niels van Druten (Cochlear Benelux), Frédérique Gallis (Hologic), Stijn De Tandt (Boston Scientific), Ann Berghs (Zimmer Biomet), Bart van Doveren (Johnson & Johnson Medical), Tom Bareato (Stryker) en Dokus Mertens (Siemens Healthineers).
De volledige samenstelling is ook te raadplegen op onze website.
No images found.
Gerelateerde artikels
June 8, 2026
Hoe medtech de toekomst van ons ziekenhuislandschap mee vorm kan geven
Onze General Assembly was dit keer te gast in Technopolis in Mechelen, het centrum waar technologie en toekomst centraal staan. Toepasselijk, want in het plenaire gedeelte stond de toekomst van ons ziekenhuislandschap op het programma. Een keur aan experts bracht interessante perspectieven op dat complexe maar belangrijke onderwerp.
Nieuws
Publicatie
Algemeen
Zoals gebruikelijk startte de halfjaarlijkse algemene vergadering met een statutair ledengedeelte. Na een korte break verwelkomden we de vipgasten en schoven de Connect-partners mee aan, waarna managing director Sabrina Suetens het plenaire luik op gang trapte.
“We zijn hier met meer dan 160 samen: een sterk signaal dat velen onze overtuiging delen dat innovatie in de zorg niet zonder samenwerking kan”, zei Sabrina. “Ziekenhuizen, zorgprofessionals, beleidsmakers, patiënten én de industrie moeten de handen ineen slaan en elkaar op een constructieve manier uitdagen.”
“Geen enkele andere industrie zal potentieel zo geïmpacteerd zijn door de geplande ziekenhuishervorming als medtech, en tegelijk is niemand beter geplaatst om die samen met de stakeholders te helpen slagen. Hervorming is broodnodig om de kwaliteit en duurzaamheid van onze zorg te blijven garanderen. Laat ons onze rol spelen om die toekomst te verzekeren.”
Kwalitatieve en efficiënte zorg, die bereikbaar blijft
Op vraag van de Interministeriële Conferentie Volksgezondheid schreef een groep experts een nota die een blauwdruk kan worden voor die ziekenhuishervorming. Op onze General Assembly duidde dr. Steven Rimbaut de belangrijkste adviezen uit de expertennota.
“De doelstelling is kwaliteitsvolle zorg te garanderen, waarbij zowel mensen als centen efficiënt worden ingezet. Ons land telt vandaag te veel acute ziekenhuizen, die een te breed aanbod willen aanbieden. De nota stelt vier types instellingen voor. Het regionaal algemeen ziekenhuis (RAZ) blijft het klassieke acute ziekenhuis, maar nu met een minimumschaalgrootte. Universitaire ziekenhuizen (UZ) moeten hier ook aan voldoen en behouden daarenboven hun wettelijk voorziene opdrachten rond onderwijs, opleiding en onderzoek. Verder heb je het lokaal medisch centrum (LMC), dat geen klassieke hospitalisatie of spoedopname meer zal hebben, maar wel daghospitalisatie, consultaties en andere minder complexe zorg in de buurt van de patiënt. Tot slot zijn er nog de ziekenhuizen voor intermediaire zorg (ZIZ), gericht op revalidatie.”
Dr. Rimbaut benadrukt dat de zorg van morgen niet alleen kwalitatief en efficiënt moet zijn, maar ook bereikbaar. “Voor deze drie kenmerken moet telkens het optimale evenwicht gevonden worden. Want volgens de huidige criteria zouden er in Namen en Luxemburg straks niet veel acute ziekenhuizen meer overblijven. Ook aan de kust kan de bereikbaarheid in gevaar komen. Daar moeten we toch eerst goed de impact op bewoners in kaart brengen, in optimale verhouding met de kwaliteit en de efficiëntie van zorg.”
Schaalvergroting zorgt voor uitdagingen én kansen
Peter Verhulst schetste de impact van de aanbevelingen op zijn ziekenhuis, AZORG. “Ook ik ben bezorgd over de toegankelijkheid van zorg. Volgens de aanbevelingen zal acute zorg zoveel mogelijk geconcentreerd moeten worden in Aalst. Onze twee Aalsterse campussen moeten op termijn evolueren naar één, wellicht nieuw te bouwen RAZ. In Asse en Geraardsbergen zouden het lokale medische centra worden in combinatie met intermediaire zorg. Wetteren zou een ziekenhuis voor intermediaire zorg worden. In Ninove werken we aan een nieuw ambulant project in samenwerking met de lokale GGZ-partners en de huisartsen. Ook al is dat nog allemaal niet voor vandaag of morgen, bij AZORG zijn we wel proactief aan de slag gegaan met een changemanagementproject samen met de zorgverleners over hun toekomst.”
“Voor jullie, de medtechsector, brengt een schaalvergrotend ziekenhuislandschap zowel uitdagingen als opportuniteiten met zich mee. Om die kansen ten volle te benutten, zal er een verschuiving nodig zijn van een pure leveranciersrelatie naar een strategisch partnerschapsmodel.”
Debat over nota, innovatie en geïntegreerde zorg
De twee keynotes werden gevolgd door een debat, kundig gemodereerd door Pascal Verdonck, rond drie topics: reacties op de expertennota, innovatiecapaciteit en geïntegreerde zorg.
Mickaël Daubie van het RIZIV ondersteunt de hervormingsplannen, maar waarschuwt dat men de patiënt en de zorgvraag niet mag vergeten. “Drie hervormingen moeten tegelijk tot een goed einde worden gebracht: de financiering, hoe die middelen efficiënt worden ingezet en hoe ons ziekenhuislandschap er straks uitziet.”
Dieter Goemaere van Gibbis ziet een verschuiving van maximale toegankelijkheid naar efficiëntie en kwaliteit van zorg. “Alleen mag die toegankelijkheid niet verloren gaan. Ziekenhuizen weten dat ze moeten veranderen, maar niet waar naartoe. Graag dus duidelijkheid over financiering, governance en budgetten.”
Voor dr. Johan Vijgen, cardioloog in het Jessa Ziekenhuis, kan de hervorming de ambulante zorg valoriseren, op voorwaarde dat die doordacht wordt uitgevoerd. “Ingrepen met laag risico,bijvoorbeeld het implanteren van devices, kunnen in een ambulante setting gebeuren. Ook hoogrisico-ingrepen zijn ambulant mogelijk, in een ziekenhuisomgeving, en mits er een adequate financiering wordt voorzien. Een hartfalen-, device- of vkf-kliniek kan perfect ambulant als er een degelijke terugbetaling is van gespecialiseerde verpleegkundigen en telemonitoring. Dit zou trouwens een besparende maatregel zijn, gezien ze zou resulteren in een daling van het aantal hospitalisaties.”
“We hebben effectief te veel sites”, zei Philippe Devos, CEO van Unessa. “Ik pleit voor snel beslissen en traag uitrollen, omdat personeel, infrastructuur en eerste lijn moeten kunnen volgen. We hebben dus duidelijkheid nodig, en tegelijk voldoende tijd, want de zorgvraag verandert niet omdat je het zorgaanbod wijzigt.”
“Elke hervorming kost eerst geld, voor je er de vruchten van plukt”, aldus Stephanie Devisscher van Zorgnet-Icuro. “Al kan het niet de bedoeling zijn dat de sector dat zelf moet betalen.”
Ze is voorstander van geïntegreerde zorg, als die vanuit het perspectief van de patiënt wordt georganiseerd. “Dat hij mee aan het roer staat en ook weet wie hij moet aanspreken. De zorg mag niet kil worden.”
“Het is een van mijn grote frustraties dat heel wat van de innovaties die in andere landen worden gebruikt, hier in België nooit tot in de zorgpraktijk raken”, zei Alexander Alonso, general manager van BD Benelux en voorzitter van beMedTech. “Het is jammer dat zowel patiënten als ons zorgsysteem op die manier niet van de voordelen ervan kunnen genieten. Onder meer de financiering moet anders. Als we evolueren naar outcome-gebaseerde zorg moeten we ons ook de vraag stellen wie straks voor die outcome verantwoordelijk is.”
Ideeën en contacten uitwisselen
Het was ook Alexander die de namiddag afsloot. “Het wordt zonder twijfel een uitdagende hervorming, zeker als we kijken naar hoe hervormingen in het verleden soms werden aangepakt. Maar het goede nieuws is dat er een plan is, en beweging in de goeie richting. En zoals we vandaag ook hebben gezien, telt ons land voldoende capabele mensen om er een succes van te maken. Ik hou m’n slotwoordje bewust kort zodat we kunnen overgaan naar wat voor velen een van de belangrijkste onderdelen is van deze namiddag: de netwerkdrink. Voor beMedTech is dat ook een van onze basisopdrachten: het faciliteren van ideeën- en contactenuitwisseling. Geniet ervan en graag tot op een volgend beMedTech-event.”
Noteer nu al in uw agenda: onze volgende general assembly vindt plaats op woensdag 18 november 2026.
January 15, 2026
Naar aanvaardbare AI in de zorg. Reflectie en debat met de sector
Tijdens onze laatste algemene vergadering van 2025 brachten we zorgprofessionals, beleidsmakers, patiënten en bedrijven samen rond een centrale vraag: hoe komen we tot een aanvaardbare inzet van AI in de zorg? In deze paper bundelen we de inzichten en reflecties van Pedro Facon, Nick Marly, Tom Braekeleirs, Valerie Storms, Christophe Mouton, Dokus Mertens en Mikah Edwin Nuilondea.
Nieuws
Publicatie
Algemeen
December 4, 2025
General assembly nieuwe stijl: samen-brengen leidt tot samen-werken
Een vol huis, inspirerende inzichten en vruchtbare contacten: onze general assembly ‘nieuwe stijl’ wordt duidelijk gesmaakt. Op 18 november kwamen beMedTech-leden, Connect-partners en stakeholders samen bij PwC Belgium in Diegem. Na het statutair ledengedeelte ging het in het plenaire luik over ‘aanvaardbare’ AI in de gezondheidszorg: hoe zorgen we ervoor dat zorgverleners en patiënten artificiële intelligentie ook echt aanvaarden?
Nieuws
Publicatie
Algemeen
AI is in medtech geen buzzword, maar maakt al jaren deel uit van ons DNA. Dat zei managing director Sabrina Suetens in haar welkomstwoord van het niet-statutaire deel van onze general assembly. “Laat ons de opportuniteiten grijpen die AI in de gezondheidszorg mogelijk maakt, en tegelijk de verantwoordelijkheden opnemen die erbij komen kijken. Technologie evolueert met lichtsnelheid. We moeten erover waken dat ons ethisch kompas en onze mensgerichte aanpak kunnen volgen.”
10 nieuwe beMedTech-leden
Daarmee gaf Sabrina het startschot voor het plenaire gedeelte van de general assembly. In het statutair deel net daarvoor werd onder meer de toetreding goedgekeurd van 10 nieuwe leden, waarmee we intussen 180 bedrijven verenigen. Er zijn ook weer drie nieuwe Connect-partners bijgekomen. Dat zijn niet-medtechbedrijven die indirect bijdragen aan medische technologie en hun expertise delen met de leden van onze federatie.
Want samen-werken start met samen-brengen. En dat zien we als een van onze kerntaken: een sterk ecosysteem ondersteunen en voeden, om de complexe uitdagingen in de zorg gezamenlijk aan te pakken. Niet voor niks is #StrongerTogether een leuze die we graag herhalen.
Onze general assembly vindt twee keer per jaar plaats, in mei en november. Sinds november 2024 hanteren we een nieuwe aanpak, met naast een besloten deel voor leden ook een luik dat een diverse groep stakeholders bijeenbrengt om met elkaar en met onze leden in gesprek te gaan: beleidsmakers, zorgprofessionals, patiënten en vertegenwoordigers van de administratie.
“We maken er een punt van om steeds relevante sprekers en panelleden uit te nodigen, om het debat op gang te brengen en waardevolle inzichten te bieden”, zegt Sabrina Suetens.
Op de eerste general assembly ‘nieuwe stijl’ in november ‘24 ontroerde het verhaal van hockeyspeelster en MS-patiënte Aisling D’Hooghe. In mei ‘25 waren we dan weer te gast bij de indrukwekkende Orsi Academy van Alex Mottrie.
Kritisch denken houdt zorg menselijk, ook in AI-tijden
“Als AI aanvaard wordt in de gezondheidszorg, moet het overal lukken, want is er geen sector zo gereguleerd en tegelijk zo menselijk.” Dat zei ‘healthnerd’ Tom Braekeleirs in z’n keynote ‘The Why, the Wow and the Well of AI in health’. Maar als aanvaardbare AI het antwoord is, wat is dan de vraag? Volgens Tom Braekeleirs is kritisch denken wat de zorg menselijk houdt, ook al doet AI straks een flink deel van het werk. (Braekeleirs schreef net een boek over aanvaardbare AI)
Debat met diverse invalshoeken
Het stakeholdersdebat ging daarop verder in, met experts die de verschillende perspectieven uit de zorg belichtten. Valerie Storms heeft een chronische aandoening en ondervindt als patiënt hoe levensveranderend innovatie kan zijn. Pedro Facon (RIZIV) was er voor de gezondheidsadministratie, en Christophe Mouton (AZ Maria Middelares) vanuit de zorgsector. Voor medtech nam Dokus Mertens (Siemens Healthineers BeLux) deel en vanuit de consultancy Mikah Edwin Nuilondea (PwC Belgium).
Enkele quotes uit het debat:
“Data en AI doen me mijn ziekte beter begrijpen en geven me meer controle over m’n leven, waardoor ik minder afhankelijk ben van de zorgverlener voor me.” (Valerie Storms)
“AI wekt weerstand op, zeker als zorgverleners vrezen dat die hun job gaat overnemen. Vertrouwen opbouwen is dus essentieel.” (Dokus Mertens)
“Dataregistratie, datadeling: we zitten op het goeie spoor maar hebben nog een pak werk voor de boeg. Pilots genoeg, maar te weinig projecten worden opgeschaald.” (Pedro Facon)
Nog niet alle antwoorden, wel de juiste vragen
Na het debat stelde adviseur Nick Marly van het kabinet Volksgezondheid een aantal belangrijke vragen:
Hoe gaat de job van arts er straks uitzien?
Wat met mensen die niet vlot met technologie overweg kunnen?
Moeten we in detail weten hoe AI werkt, voor we het vertrouwen?
Niet al deze en andere vragen kunnen vandaag al worden beantwoord. Maar het is belangrijk dát ze worden gesteld. “Met beMedTech staan we klaar om samen met jullie te werken aan de toekomst van de zorg”, besloot penningmeester Alex Lefevre.
Bedankt aan alle aanwezige leden, Connect-partners en stakeholders. Aan de sprekers en panelleden voor het genereus delen van hun inzichten. Aan PwC Belgium voor de gastvrijheid en aan het volledige beMedTech-team voor de organisatie.
Noteer nu al in uw agenda: onze volgende general assembly vindt plaats op donderdag 21 mei 2026.
Cookie instellingen
We gebruiken cookies zodat onze website goed werkt en om het gebruik en de effectiviteit van onze marketing te meten. Door te accepteren, ga je akkoord met ons privacybeleid.
We gebruiken cookies zodat onze website goed werkt en om het gebruik en de effectiviteit van onze marketing te meten. Door te accepteren, ga je akkoord met ons privacybeleid.